Hakemlerin İlginç Özellikleri

Kategori: Güncel Haberler | 0

Türkiye’de onlar her zaman günah keçisi olarak gösterildi. Futbolcular onlara yüklendi, yöneticiler mağlubiyetin faturasını onlara kesti. Taraftarların gözünde onlar ‘Futbolun üvey evladı’ydı.

Çok ilgi görmediler. Futbolcuların hayatını, kariyerini en ayrıntısına kadar bilen futbolseverler onları görmezden geldi. Halbuki o kadar renkli ve ilginç hayatları var ki… Kimi Sezen Aksu dinlemeden maça çıkmıyor, kimi tam bir Heavy Metal tutkunu kimi ise jölesiz maça çıkmıyor. Ligtv.com.tr Editörü Ahmet Sivaslı Turkcell Süper Lig’de düdük çalan hakemlerin ilginç özelliklerini araştırdı ve bakın karşımıza neler çıktı…

METALCİ CÜNEYT ÇAKIR
Son yılların en büyük çıkış gösteren hakemlerinden biri olan Çakır, ünlü hakemlerden Serdar Çakır’ın oğlu. Derbi maçlarında görmeye alıştığımız Cüneyt Çakır, tam bir Avrupa Futbolu uzmanı. Avrupa’daki birçok takımın ilk 11’ini akıldan sayabilecek derece Avrupa Futbolu’nu yakından takip ediyor. İnternetten futbol haberlerini sık sık takip eden Çakır aynı zamanda tam bir Football Manager hastası. Çakır bu oyun ile Avrupa’daki futbolcuları daha yakından tanıdığını söylüyor. Cüneyt Çakır aynı zamanda tam bir Heavy Metal tutkunu. En sevdiği grup ise sert şarılarıyla tanınan Manowar.

JÖLE TUTKUNU ÖZGÜÇ TÜRKALP
Mazhar Alanson eskiden nasıl şapkasız konserlere çıkmıyorsa Özgüç Türkalp de jöle sürmeden maçlara çıkmıyor. Konyaspor-Fenerbahçe maçında Anelka’nın attığı tartışmalı goldeki faulü görmeyen ve bu kararıyla hafızalara kazınan Özgüç Türkalp evde maça gitmeden önce bavulunu hazırlarken ilk önce jölesini koyuyor.

MODA SÜLEYMAN ABAY’DAN SORULUR!
Cumhuriyet Gazetesi’nde grafiker olarak çalışan Süleyman Abay modayı takip eden hakemlerin başında geliyor. Giyimine çok özen gösteren Süleyman Abay özellikle çeşitli davetlerde giydiği takımlarla herkesin ilgisini çekiyor. Zamanında atletizm, futbol ve basketbolla yakından ilgilenen Abay, ‘Futbolu akıllı adamın işi değil’ diye yorumluyor. Telefonu 24 saat açık olan ve hiç susmayan Abay yardımsever kişiliğiyle tanınıyor. Onun hayatı çim sahalarda ve bilgisayar başında geçiyor.

PSİKOLOJİ MERAKLISI YUNUS YILDIRIM
Yunus Yıldırım birçok hakem gibi eski bir futbolcu. Hem de amatör kümede oynarken hakeme yoğun itirazlarda bulunup kırmızı kart görerek saha dışına atılan bir futbolcu. Hakemliğe başladıktan sonra ise psikolojiye merak salmış ve onları başucu kitabı yapmış. Beden eğitimi öğretmeni olan Yıldırım sahada işini en çok kolaylaştıran futbolcular olarak Ergün ve Tuncay’ı gösteriyor.

AYDINUS MÜZİK DİNLEMEDEN MAÇA ÇIKMAZ
20 yaşına kadar futbol oynayan Fırat Aydınus jeofizik mühendisi. Fakat o İStanbul Bağdat Caddesi’nde hızlı okuma dersleri veren bir şirkette çalışıyor. Bir dönem yönettiği Beşiktaş-Fenerbahçe maçından sonra eleştiri oklarının hedefi haline gelince babası bu yüzden beyin kanaması geçirmiş. Soft rock dinleyen Fırat Aydınus maçlardan önce i-podunu yanından ayırmıyor. Mutlaka soyunma odasında müzik dinleyen Aydınus Sezen Aksu ve Sting dinliyor. Onun bir hobisi de playstation. Özellikle yönettiği zorlu maçlardan sonra arkadaşlarıyla buluşarak sabaha kadar playstation oynuyor ve stres atıyor. Saçlarına özen gösteren Fırat Aydınus’un en sevmediği ise saçlarına dokunulması.

AKORDEON USTASI ÖZKALFA
İzmir’de diş hekimliği yapan Tolga Özkalfa şampiyonu belirleyen Denizlispor-Fenerbahçe maçında 16 dakikalık uzatma tabelasını kaldıran hakem. Özkalfa tam bir müzik ve dans tutkunu. Profesyonel olarka halk oyunlarıyla uğraşan Özkalfa akordeon çalmayı çok seviyor. Eşiyle de bir konserde akordeon çalarken tanışmış. İnternette bir gün bile satranç oynamazsa kendinde bir eksiklik hissediyor. Vücut dilini geliştirmek isteyen Özkalfa da sıkı bir playstationcı.

MÜFTÜOĞLU’NUN EŞİ FİNLİ!
3 yıl önce Beşiktaş-Gençlerbirliği maçında kural hatası yapan ve kokartı elinden alınan Kuddusi Müftüoğlu FIFA hakeminin erken bir yaşta yapılmasına karşı. 3 dil bilen Müftüoğlu’nun eşi Finlandiyalı. Aynı zamanda Müftüoğlu ünlü hakem Markus Merk’in de yakın arkadaşlarından. Merk’i çoğu zaman Antalya’ya davet eden tecrübeli hakem onu sık sık evinde ağırlıyor.

ÖZKAHYA’YA HIZLI BÜYÜME ENGEL OLDU!
Süper Lig’de görev yapan en genç hakemlerden biri olan Halis Özkahya da bir beden eğitimi öğretmeni. Belki hakem yerine futbolcu olacaktı ama ergenlik çağında yaşadığı hızlı büyüme problemi nedeniyle dizlerin oluşan sorunu futbolu bırakmakla çözdü. İzmit’te yaşayan Özkahya tam bir tiyatro tutkunu. İzmit Şehir Tiyatrolarındaki hiçbir etkinliği kaçırmayan Özkahya Türk Sanat Müziği’ni de bir yaşam felsefesi olarak benimsemiş.

DJ BARIŞ ŞİMŞEK
Geçtiğimiz sezon ligde başarılı maçlar çıkaran Barış Şimşek 31 yaşında ve Trabzonlu. İnşaat mühendisi olan Şimşek aynı zamanda İşletme mastırını bitimesine karşın İnşaat mastırını ise tamamlayamamış. İnşaat Mühendisliğiyle ilgili bir proje ofisi olan Şimşek aynı zamanda bilgisayar marketi de açtı. Eleştirmenlik yapacak kadar sinema tutkunu olan Şimşek radyoculuk alanında da deneyimli. Eski bir DJ olan Şimşek tam 10 yıl radyoculuk yapmış. Daha önce 12 yıl kalecilik yapan Barış Şimşek halı saha maçlarında ise takımların vazgeçilmez ismi.